Recenzje Lokali

Przepisy

Relacje z Imprez

Kuchnia Gruzińska – tekst powstał przy współpracy z Pyszne.pl

Kuchnia gruzińska pełnymi garściami czerpie z naturalnych upraw rosnących u stóp Kaukazu. Żywiołowość Gruzinów i ich gościnność widać nie tylko w kolorowych i aromatycznych potrawach. Prawdziwe oblicze gruzińskiej kuchni poznać można dopiero w trakcie supry!

Uczta dla ciała i duszy

W Gruzji jedzenie jest obrzędem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, a suprę, czyli ucztę prowadzoną przez mistrza ceremonii ? tamadę, przyrównać można do świętości. Taką biesiadę zawsze rozpoczynają toasty wznoszone białym winem podawanym w dzbanach albo czaczą, czyli wódką z winogron. Mistrz ceremonii najpierw przechyla kielich za Gruzję, potem za przodków i za rodzinę. Poetycki toast trwający nawet kilkadziesiąt minut może być jeszcze wznoszony za nowo narodzone dzieci, współbiesiadników czy przyjaciół. W kielichu nie wolno zostawić choćby kropli wyśmienitego trunku, a toastów nigdy nie wznosi się piwem!

Myli się ten, kto sądzi, że supra ma cokolwiek wspólnego z naszym świątecznym obżarstwem! Słynna gruzińska biesiada to uczta nie tylko dla ciała, ale i dla duszy, organizowana spontanicznie, niezależnie od jakichkolwiek świąt. Biesiadnicy winni tryskać humorem i pogodą ducha i kosztować potraw, które są przynoszone na stół według znanego nam porządku ? przystawka, zupa, danie główne i deser. Jeśli stół przykryty białym obrusem ugina się od nadmiaru potraw, a na kolejne naczynia nie ma już miejsca, półmiski z nowymi potrawami kładzie się po prostu jeden na drugim.

Kuchnia gruzińska na Pyszne.pl

Czy chcą Państwo spróbować specjałów gruzińskiej kuchni pachnącej pomidorami, papryką, orzechami i całym bogactwem ziół? Warto wybrać się do jednej z wielu restauracji serwujących tamtejsze specjały, które w Polsce prowadzą rodowici Gruzini. O przygotowanie supry mogą się też Państwo pokusić przy okazji zbliżającego się meczu piłki nożnej rozgrywanego pomiędzy reprezentacjami Polski i Gruzji. Pomoże w tym Pyszne.pl serwis do zamawiania jedzenia online, który wybrane danie dostarczy wprost do Państwa drzwi! Dodatkowo serwis przygotował 10 zł rabatu, dla nowych klientów chcących zamówić jedzenie na mecz!

polandvsgeorgia_voucher_02(1)3

Zapraszam

DJ Gotuje

Przeczytaj inne:
Majonez Kielecki, ale czy tylko to produkuje WSP Społem?

Kiedyś na swoim prywatnym profilu na Facebooku zapytałem jaki moi znajomi lubią majonez. Praktycznie jednym chórem wszyscy wskazali na mój...

Wczoraj był kurczak dziś też :):) ale inaczej podany

Tak samo jak wczoraj dziś było udko z kurczaka ale nieco inaczej przyrządzone. A więc było trybowane czyli pozbawione kości...

Zamknij