Grzaniec na winie domowym – przepis dla pełnoletnich

Grzaniec to napój, na który składa się podgrzewane wino z przyprawami. Jest to idealny, rozgrzewający napój na chłodne oraz mokre dni. Do podstawowego przepisu na grzane wino należy przygotować takie składniki jak butelka czerwonego wytrawnego wina, miód(2 łyżki) spadziowy, gryczany, lipowy, akacjowy lub inny, imbir, goździki, pomarańczę, skórkę z cytryny, przyprawę do piernika.

Jakie wybrać wino do grzańca?

Na grzaniec należy przeznaczyć czerwone wino, gdyż białe traci zbyt wiele smaku w czasie podgrzewania. Nie ma znaczenia czy będzie to wino domowe czy kupione w sklepie, gdyż podczas podgrzewania znikną podstawowe smaki, w których miejsce wejdą smaki i aromaty pozostałych składników.

Jakie przyprawy dodać do grzańca?

Grzaniec to napój, który charakteryzuje spora dowolność. Dobry grzaniec jest zdefiniowany przede wszystkim przez dobranie odpowiednich przypraw. Konkretne przyprawy są dobierane z uwagi na własne upodobania. Jednak większość przepisów opiera się głównie na takich dodatkach jak:

  • goździki,
  • imbir,
  • cynamon
  • gałka muszkatołowa.

W przepisie na grzane wino znajdują się także owoce takie jak cytryna czy pomarańcz.

Czego nie robić w trakcie przygotowania grzańca?

Przede wszystkim baza grzańca, czyli wino nie może zostać zagotowane, gdyż przez to grzaniec straci swoje walory smakowe. Nie należy przekraczać temperatury 70 stopni Celsjusza. Przygotowując grzańca trzeba najpierw powoli podgrzać wino. Następnie do napoju można dodać przyprawy, owoce, a nawet bakalie. Kiedy wino będzie odpowiednio podgrzane należy dodać cukier lub miód. Całość podgrzewa się przez około 20 minut na niedużym ogniu(aby nie zagotować trunku). Po tym czasie napój będzie gotowy. Należy go podawać w kubkach lub kamionkowych kuflach czy innym naczyniu z grubą ścianką, co pozwoli zachować ciepło napoju. Krótki czas przygotowania ma zapobiec wyparowaniu alkoholu. Przyprawy dodawane do grzańca nie muszą być w proszku, gdyż wystarczy dodać kawałek kory cynamonu, świeży imbir w kawałku(obrany ze skórki), szczypta gałki muszkatołowej, gwiazdkę anyżu, kilka strąków kardamonu czy takie dodatki jak:

  • kilka ziaren ziela angielskiego,
  • suszona papryczka chili,
  • cząstki cytryn, pomarańczy i mandarynek(po wcześniejszym usunięciu białych błon, które nadadzą trunkowi gorzki aromat).

Istotą każdego grzańca są przyprawy, które posiadają przede wszystkim mają właściwości rozgrzewające. Dodatkowo zawarte w przyprawach olejki eteryczne zdecydowanie poprawiają nastrój jak i samopoczucie. Taki napój na pewno ułatwi przetrwanie jesienno-zimowych chłodów oraz zapobiegnie depresyjnemu nastrojowi. Przy przygotowaniach grzańca nie ma potrzeby trzymać się jakiegoś konkretnego przepisu, gdyż grzaniec ma smakować nam i bliskim, dla których go przyprawiamy.