„Chleba naszego powszedniego…” Droga przez mąkę.

„Chleba naszego powszedniego…” Droga przez mąkę.

Zastosowanie mąk.

Zobaczmy zatem do czego jaką mąkę się używa.
Pszenna:

 • typ 400 – ciasta tortowe,
 • typ 450 – biszkopty, torty, ciasta francuskie,
 • typ 500 – Poznańska – domowe makarony, lane kluski,
 • typ 500 – krupczatka – (szersze zastosowanie) babki, tarty, ciasta kruche, makarony, ciasto na pierogi (dodatek),
 • typ 550 – luksusowa – ciasta drożdżowe, naleśniki, kopytka, knedle, kluski,
 • typ 650 – bułki, pierniki, ciasta z miodem, zasmażki, zagęstniki sosów i zup,
 • typ 750 – chlebowa
 • typ 1400 – sitkowa – pieczenie
 • typ 1850 – pieczywo
 • typ 2000 – pieczywo razowe oraz do zakwasów pszennych i fermentacji barszczu.
 • Orkiszowa – ta sama rodzina co mąka pszenna, chleb zrobiony na mące orkiszowej się nie kruszy.

Żytnia:
Powstaje z niej ciemny chleb.  Zrobiony z samej mąki żytniej, jest ciężki, ale dodatek mąki pszennej czyni go bardziej wyrośniętym o lżejszym miękiszu i mniej kwaskowatym. Bułki z żytniej mąki są inne, niż te z pszennej, tak samo, jak pszenne wypieka się je także z mąki o niższym typie, a chleb razowy robi się z wysokiego typu mąki tzw. razowej. Z takiej też robi się zakwasy żytnie i do chleba i do żuru. Przy temacie o drożdżach opiszę robienie zakwasu, tymczasem zapamiętajcie, że żur robi się z żyta, a barszcz z pszenicy.

Jęczmienna:
Czysta mąka z jęczmienia tworzy chleb ciężki o zbitym miękiszu i mączystym smaku (mniej glutenu). Natomiast zmieszana z żytnią lub pszenną wzbogaca smak pieczywa robionego na zakwasie. Moje ukochane śląskie żymły są robione z żyta i chyba z dodatkiem jęczmiennej mąki, kiedyś mi ktoś o tym mówił, ale nie pamiętam przepisu. Może mi ktoś przyśle?

Gryczana:
Robi się z niej bliny, naleśniki i różne placuszki, miesza się z pszenną jako dodatek do chleba, wtedy zwiększają się jego walory odżywcze i intensyfikuje smak.

Mąka z prosa, jaglana:
z powodu braku glutenu najczęściej miesza się z pszenną, ale z czystej mąki robi się różne placuszki, także można jej używać jako zagęstnika przy niektórych potrawach. Jest niezwykle wartościowa.

Mąka z owsa:
Można samemu sobie zrobić, używając młynka do kawy, aby zmielić płatki owsiane lub kaszę. Ze względu na to, że owies ma kleiste właściwości, bardzo korzystnie wpływa na konsystencję pieczywa, ale używa się mieszanki z pszenną mąką. Owies wyrobom dodaje korzystnych prozdrowotnych walorów.

Kukurydziana:
czystą bez domieszki pszenicy trzeb wspomóc działaniem proszku do pieczenia (prawie bez glutenu), mąka na tortille i chleb plackowy to bardzo miałka o nazwie Hari Masa lub Nixtamal.
Maizena – powoduje zachowanie wilgoci w cieście i w masie serowej do pieczenia. Chleb jest pieczony najczęściej z dodatkiem mąki pszennej.

Mąka ryżowa:
Można zrobić samemu, mieląc młynkiem do kawy lub blenderem ziarna ryżu. Mąki z ryżu są z białego i brązowego, kleiste i niekleiste a służą do rozmaitych wyrobów – makaron ryżowy, placki (hinduskie papad), kluski (hinduskie idli, japońskie dango), naleśniki (hinduskie appam i dosa), służy jako zagęstnik kisieli, zup i sosów. Do pieczywa jest mieszana z pszenną, ale wyrabia się też w postaci chrupkiej.

To by było na tyle o mąkach, w miarę jak będę pisało różne rzeczy o jedzeniu, to jakieś ciekawe przepisy postaram się udostępnić.

Pozdrawiam serdecznie i już dziś zapraszam do kolejnych wpisów
Pyskówka | Dobre Jedzenie Gotuje

Strony: 1 2Przeczytaj inne:
Mr. Kebab „Prawdziwy” kebab w mieście

Dziś moje drogi znów zaprowadziły mnie do Nowego Targu. Czekając na busa spostrzegłem nowy punkt o wdzięcznej nazwie Mr, Kebab....

Schab ze śliwkami i morelami

Tak przeglądałem sobie archiwum foto i napotkałem zdjęcia przepysznego schabu ze śliwkami. Schab ze śliwkami i morelą idealnie pasuje jako danie...

Zamknij