Kuchnia Gruzińska – tekst powstał przy współpracy z Pyszne.pl

Kuchnia Gruzińska – tekst powstał przy współpracy z Pyszne.pl

Kuchnia gruzińska pełnymi garściami czerpie z naturalnych upraw rosnących u stóp Kaukazu. Żywiołowość Gruzinów i ich gościnność widać nie tylko w kolorowych i aromatycznych potrawach. Prawdziwe oblicze gruzińskiej kuchni poznać można dopiero w trakcie supry!

Uczta dla ciała i duszy

W Gruzji jedzenie jest obrzędem przekazywanym z pokolenia na pokolenie, a suprę, czyli ucztę prowadzoną przez mistrza ceremonii ? tamadę, przyrównać można do świętości. Taką biesiadę zawsze rozpoczynają toasty wznoszone białym winem podawanym w dzbanach albo czaczą, czyli wódką z winogron. Mistrz ceremonii najpierw przechyla kielich za Gruzję, potem za przodków i za rodzinę. Poetycki toast trwający nawet kilkadziesiąt minut może być jeszcze wznoszony za nowo narodzone dzieci, współbiesiadników czy przyjaciół. W kielichu nie wolno zostawić choćby kropli wyśmienitego trunku, a toastów nigdy nie wznosi się piwem!

Myli się ten, kto sądzi, że supra ma cokolwiek wspólnego z naszym świątecznym obżarstwem! Słynna gruzińska biesiada to uczta nie tylko dla ciała, ale i dla duszy, organizowana spontanicznie, niezależnie od jakichkolwiek świąt. Biesiadnicy winni tryskać humorem i pogodą ducha i kosztować potraw, które są przynoszone na stół według znanego nam porządku ? przystawka, zupa, danie główne i deser. Jeśli stół przykryty białym obrusem ugina się od nadmiaru potraw, a na kolejne naczynia nie ma już miejsca, półmiski z nowymi potrawami kładzie się po prostu jeden na drugim.

Kuchnia gruzińska na Pyszne.pl

Czy chcą Państwo spróbować specjałów gruzińskiej kuchni pachnącej pomidorami, papryką, orzechami i całym bogactwem ziół? Warto wybrać się do jednej z wielu restauracji serwujących tamtejsze specjały, które w Polsce prowadzą rodowici Gruzini. O przygotowanie supry mogą się też Państwo pokusić przy okazji zbliżającego się meczu piłki nożnej rozgrywanego pomiędzy reprezentacjami Polski i Gruzji. Pomoże w tym Pyszne.pl serwis do zamawiania jedzenia online, który wybrane danie dostarczy wprost do Państwa drzwi! Dodatkowo serwis przygotował 10 zł rabatu, dla nowych klientów chcących zamówić jedzenie na mecz!

polandvsgeorgia_voucher_02(1)3

Zapraszam

DJ GotujePrzeczytaj inne:
Przepis na Marnowane Rydze (niestety bez foto)

Jesienna ciepła i wilgotna pogoda powoduje że następuje wysyp grzybów. Zaczyna się wtedy grzybobranie. Jednym z najpopularniejszych grzybów zbieranych w...

Jak należy spożywać sushi

Tym małym krótkim wpisem, a dokładnie zdjęciem wklejonym z internetu, dodajemy do cyklu poradnikowego, jak zachowywać się przy stole. Dziś...

Zamknij