Jak przygotować doskonałe sushi

Kuchnia japońska cieszy się niesłabnącą popularnością, a najbardziej znanym daniem tej kuchni jest sushi, czyli danie z gotowanego ryżu, który jest zaprawiony octem ryżowym (su) oraz różnymi surowymi dodatkami jak owoce morza, wodorosty, kawałki ryb, owoców czy warzyw, tofu czy ziarna sezamowego. Z uwagi na bardzo krótki termin przydatności do spożycia w restauracji danie to jest przygotowywane po dokonaniu zamówienia. Natomiast przygotowując to danie w domu należy dokonać tego w jak najkrótszym czasie przed podaniem na stół.

Jak spożywać sushi?

Sushi powinno być spożywane palcami lub pałeczkami. Do tej potrawy zwykle podaje się sos sojowy do maczania, zielony japoński chrzan wasabi oraz marynowany imbir(który powinien być spożywany między różnymi rodzajami potrawy dla oczyszczenia kubków smakowych. Do sushi serwowana jest zwykle zielona herbata.

Jakie składniki mogą pojawić się w sushi?

Przygotowanie sushi wymaga zakupu różnych produktów, w zależności od rodzaju planowanego sushi, jak:

 • specjalny ryż do sushi(ma on bardziej lepiącą konsystencję),
 • ocet ryżowy,
 • ryby morskie w kawałkach,
 • krewetki(najlepiej małe),
 • ikra,
 • ogórek,
 • pędy bambusa,
 • grzyby i wiele innych.

Jakie rodzaje sushi można przygotować?

Mając dostęp do różnego rodzaju produktów można przygotować idealne sushi każdego rodzaju. Najbardziej znanymi rodzajami sushi są:

 • Nigiri-zushi, które są formowane w dłoni, do tej potrawy potrzebne są ryż, ocet, kawałek ryby, owoców morza, czy japońskiego omletu, zielony chrzan wasabi. Wersja bez chrzanu wasabi nazywa się sabinuki, czyli bez wasabi.
 • Maki-zushi, czyli sushi zwijane, które jest serwowane w formie wałeczków ryżu owiniętych prasowanymi algami morskimi z dodatkiem takich składników jak wasabi, sos sojowy i marynowany imbir. Ryż i dodatki są układane na arkuszu nori i zwijane za pomocą bambusowej maty (makisu). Powstały rulon jest krojony na mniejsze kawałki,
 • Chirashi-zushi, czyli sushi rozsypane, rozrzucone, które jest podawane w miseczce z ryżem i ułożonymi na nim kawałkami ryb, grzybów, omletu, krewetek czy warzyw. Podstawą tego rodzaju sushi jest podkład z ryżu nawilżonego octem i rozrzucone dodatki

Istnieje jeszcze wiele innych odmian sushi uzależnione od rodzaju podania czy dodanych produktów.

Jak przygotować idealne sushi?

Chcąc zaskoczyć gości i zaserwować sushi warto zastosować kilka porad. Po pierwsze warto opłukać filet ryby w wodzie z octem, aby usunąć charakterystyczny “rybi zapach”. Przed pokrojeniem ryby można włożyć ją na 15-20 minut do zamrażarki. W przypadku, gdy ryż klei się do noża czy rąk wtedy można płukać ręce i nóż, co jakiś czas w miseczce z wodą i octem. Gdy przygotowane sushi okazuje się zbyt gumowate lub mocno pachnie rybą przyczyną może być użycie za dużo Nori. Tymczasem do przygotowania rolady z jednym składnikiem wystarczą 3 rzędy nori.