Krem z brokułów

Wszyscy jesteśmy świadomi, że zielone warzywa są bardzo zdrowe i codziennie powinny pojawiać się na naszym stole. Na tle zielonych warzyw wyróżnia się brokuł, który posiada liczne właściwości prozdrowotne. Przede wszystkim brokuł jest doceniany za właściwości przeciwnowotworowe i przeciwzapalne, ale oprócz tego wpływają na poprawę wzroku, pozytywnie wpływają na stan przewodu pokarmowego. Wzbogacenie diety w brokuły jest pomocne w leczeniu anemii.

Zdrowie na talerzu. Zawartość, jakich składników decyduje o właściwościach brokułów?

W brokule znajduje się sporo dobroczynnych składników takich jak:

  • błonnik, dzięki czemu 100 g brokułów to tylko 34 kalorie,
  • witaminy A i K pomagające wchłaniać przez organizm witaminę D,
  • karotenoidy, które pozytywnie wpływają na wzrok,
  • kaempferol to flawonoid działający przeciwzapalnie,
  • sulforafan, który wspomaga udrażnianie tętnic i przywraca naczyniom zdolność samoregeneracji oraz chroni przed nowotworami,
  • antyoksydanty walczące z wolnymi rodnikami,
  • potas potrzebny do obniżenia zbyt wysokiego ciśnienia krwi,
  • wapń,
  • witaminę C.

Jak przygotować brokuły, aby nie straciły wartościowych składników?

Brokuły najlepiej jest przyrządzać na parze przez 3 do 4 minut, gdyż w trakcie długotrwałego gotowania brokułów zniszczeniu ulega większość sulforafanu. Z kolei mrożenie brokułów zmniejsza w nich ilość myrozynazy(czyli enzymu potrzebnego do wytworzenia sulforafanu). Z tego powodu brokuły powinny być blanszowane w temperaturze co najwyżej 76 ºC. W największej ilości sulforafan tworzy się, gdy świeże warzywo jest krojone lub siekane. Już na etapie zakupów należy wybierać brokuły, które posiadają zwarte i pozbawione posiniaczeń główki. Muszą być one jednolicie zabarwione. Najlepsze do spożycia są młode brokuły jeszcze przed kwitnieniem. Zakupione brokuły mogą być przechowywane w lodówce do tygodnia, najlepiej w plastikowym woreczku, z którego należy usunąć jak najwięcej powietrza. Z kolei ugotowane brokuły można przetrzymać około tygodnia w szczelnie zamkniętym pojemniku.

Jak przygotować krem z brokułów?

Brokuły mogą być spożywane na surowo. Można je zjadać po zamoczeniu w śmietanie, kwaśnym mleku lub majonezie. Mogą być też zapiekane np. w beszamelowym sosie. Najczęściej jednak brokuły są podawane w postaci kremu. Jest to bardzo sycąca zupa, którą można serwować na wiele sposobów i z różnymi dodatkami. Do przygotowania kremu z brokułów należy brokuły umyć i podzielić na różyczki. Nawet łodygi powinny zostać pokrojone na małe kawałki. Następnie jedną cebulę trzeba obrać i pokroić w kostkę, a potem podsmażyć na maśle. Do tak przygotowanych warzyw należy dodać pokrojone brokuły i wywar(500 ml wywaru mięsnego lub warzywnego). Całość zagotować i jeszcze gotować około 15- 20 minut pod przykryciem. W tym czasie należy 2 łyżki migdałów w płatkach zarumienić na patelni bez tłuszczu. Z gotowanej zupy można wyjąć parę różyczek brokułu do dekoracji. Resztę warzyw z wywarem zmiksować blenderem. Ostatecznie dodać śmietanę i doprawić solą, pieprzem lub cukrem. Krem na talerzu można ozdobić różyczkami brokułu i przyprażonymi migdałami.